Spor ile Beslenme Arasındaki Etkileşim

7 Ağustos 2020, Cuma

Spor ile Beslenme Arasındaki Etkileşim
Spor ile Beslenme Arasındaki Etkileşim

Günlük yaşantımızın en önemli aktivitelerinden birisi olan spor, son zamanlarda birçok insanın hayatına girmeye başladı. İnsanlar; sabah, öğle, akşam olmak üzere birçok farklı spor dalı ile günlük hayatın stresini atıyor. Spor yapmadaki en önemli amaç sağlıklı yaşamak. Ancak zaman zaman kilo vermek ve zinde kalmak isteyenlerin de spora başvurduğunu görüyoruz.

Spor yapmanın en büyük faydalarını; vücudumuzu ve beynimizi zinde hissetmek, mutlu olmak, stresi azaltmak, kendimize olan saygımızı artırmak, beslenmemizi iyileştirip iştahı artırmak, günlük enerjimizi yükseltmek ve yaşam kalitemizi artırmak şeklinde sıralayabiliriz.

Spor ile beslenme arasındaki etkileşim

Sporun yanındaki en önemli tamamlayıcı faktör hiç kuşku yok ki beslenme. Bir insan ne kadar çok spor yaparsa yapsın eğer iyi beslenemiyorsa sağlık açısından zor duruma düşebilir. Bu sebeple spor yapacak bir insanın doğru şekilde beslenmesi gerekiyor. Örneğin spordan hemen önce ağır yemekler yemek kişiyi spor esnasında zorlayabilir.

Hareket kabiliyetini kısıtlayan bu beslenme şekli kimi zaman hastalıklara ve telafisi zor durumlara götürebilir. Bu sebeple spor ile beslenme konuları uzman eşliğinde birbirine paralel olarak yapılması gereken aktiviteden oluşuyor.

Yeni Bloglar

x